Zdolność kredytowa to bardzo często pojawiający się termin, jeśli planujemy wziąć nowy kredyt lub pożyczkę. Jest ona nam niezbędna, aby otrzymać nowe środki czy upragniony samochód. Wiele osób jednak nie próbuje jej poprawiać czy zwiększać nie wiedząc o tym, że działanie takie jest możliwe. Nie musimy jednak pozostawiać decyzji o naszym kredycie w rękach banku a samodzielnie działać w tym kierunku.
2m – Jak poprawić zdolność kredytową?
Jak zatem zwiększyć zdolność kredytową? Czy jest to proste? O czym musimy pamiętać? Odpowiedzi wraz z konkretnymi sposobami prezentujemy poniżej.
BIK — Biuro Informacji Kredytowej
Ważnym miejscem, gdzie możemy wpływać na naszą zdolność kredytową, jest BIK — Biuro Informacji Kredytowej. To właśnie w tym rejestrze umieszczane są wszystkie nasze dane odnośnie kredytów, opóźnień czy historii kredytowej. W celu poprawy BIK-u warto spłacić wszystkie opóźnienia oraz zbudować pozytywną historię kredytową. Możemy zrobić to, m. in. biorąc jakąś małą rzecz na raty np. blender czy słuchawki i spłacając je regularnie oraz terminowo. Spowoduje to wzrost tzw. scoringu, czyli naszej oceny punktowej, na której opierają się banki, podejmując decyzje o przyznaniu nam nowego kredytu.
Karty kredytowe, limity w koncie
Wiele osób zapomina lub nie wie, że karty kredytowe i limity w koncie mogą wpływać na naszą zdolność kredytową. Są to produkty finansowe traktowane przez banki jak inne otwarte kredyty. Jeśli więc zatem planujemy wziąć nowy kredyt lub pożyczkę i zależy nam na zwiększeniu swojej zdolności kredytowej, powinniśmy je zamknąć. Kartę kredytową możemy wymieniać na debetową, a limit w koncie na pożyczkę gotówkową, jeśli rzeczywiście zajdzie taka potrzeba. Otwieranie tych produktów bankowych “na przyszłość” lub “ na wszelki wypadek” nie jest najlepszym pomysłem.
Konsolidacja zobowiązań
Dobrym pomysłem może być również konsolidacja zobowiązań. Jeśli posiadamy kilka kredytów i pożyczek na łączną dużą sumę miesięcznych rat, warto je połączyć w jeden kredyt z małą miesięczną ratą i spłacać go nieco dłużej. Banki podejmując decyzję kredytową, znacznie bardziej analizują wysokość miesięcznych zobowiązań, a nie ich długość. Dzięki temu możemy skutecznie podnieść swoją zdolność kredytową.
Raty stałe vs. malejące
Jednym z elementów poprawiania swojej zdolności kredytowej jest również wybór rat nowego kredytu. Banki oferują nam przeważnie raty stałe i malejące. Raty stałe mają taki sam poziom przez cały czas umowy, a raty malejące na początku są wyższe od średniej, aby stały się bardzo małe pod koniec kredytu. Bank przyzna nam kredyt, zestawiając naszą zdolność kredytową, z pierwszą ratą nowego kredytu. Warto zatem wybrać raty stałe, które będą miały niższą pierwszą ratę. W ten sposób znacznie łatwiej otrzymywany kredyt.
Zobacz również pozyczki z bik