Czy metale szlachetne w postaci fizycznej to zawsze jest dobry pomysł?

Czy metale szlachetne w postaci fizycznej to zawsze jest dobry pomysł?

Warto przeczytać

Obecna, wysoka inflacja zniechęca oszczędzających do zakładania lokat, więc szukają alternatywnych metod inwestowania. Jednym ze sposób ochrony siły nabywczej jest kupowanie obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Kolejny ze sposobów to nieruchomości, które mocno podrożały w ostatnich latach. Oba rodzaje aktywów mają liczne zalety, przynoszą comiesięczny dochód i odsetki, jednak nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Czy jest jeszcze jakiś inny sposób, aby ochronić siłę nabywczą własnych pieniędzy?

Zalety posiadania srebra i złota 

Za metalami szlachetnymi stoi ponad kilka tysięcy lat historii. Od zawsze były uosobieniem bogactwa i wysokiego statusu materialnego. Dzięki licznym właściwościom fizycznym idealnie nadają się na pieniądz: 

  • są podzielne i kowalne, łatwo poddają się obróbce, 
  • posiadają dużą trwałość – nie ulegają zniszczeniu na skutek działania większości substancji chemicznych, 
  • mają dużą gęstość kapitału – w niewielkiej sztabce można przechować kilkaset tysięcy złotych. 

Ponadto pozwalają ukryć majątek przez opresyjnym aparatem skarbowym i systemem bankowym, który jest narażony na inwigilację. Złoto jest przedmiotem posiadającym wewnętrzną, praktyczną wartość – może być użyty do wyrobu biżuterii lub do wielu innych celów. Pieniądz bez pokrycia jest z kolei roszczeniem do banku, który emituje banknoty oparte na długu. 

Wady posiadania metali szlachetnych w postaci fizycznej 

Jednocześnie przed zakupem warto zdawać sobie sprawę, jakie wady są związane z posiadaniem i przechowywaniem metali szlachetnych. A jest ich całkiem sporo. Srebro fizyczne z czasem ulega czernieniu, przez to, że pokrywa się tlenkiem siarki. Ponadto niektóre monety bulionowe są podatne na białe plamy, zwane milk spotem, który obniża ich wartość. Na srebro w postaci fizycznej jest nałożony 23% podatek VAT, który obniża rentowność inwestycji. W przypadku obydwu metali, ich przechowywanie może być kłopotliwe, ponieważ naraża właściciela na kradzież. Trudno jest je również ukryć podczas wyjazdu za granicę. Na szczęście istnieje alternatywa w postaci funduszy typu ETF, które są dostępne na platformach brokerskich. Można je znaleźć pod adresem home.saxo – na stronie jednego z najbardziej znanych i najczęściej wybieranych brokerów.

Jakie są zalety funduszy ETF na metale szlachetne? 

Przede wszystkim pozwalają zarabiać na wzrostach cen złota czy srebra, jednak bez konieczności trzymania ich w sejfie. ETF-y są zabezpieczone metalem w postaci fizycznej, więc nie dojdzie do rozjazdu ich cen, tak jak w przypadku tzw.” papierowego złota”. Ponadto są dostępne z każdego zakątka świata, na pulpicie własnego komputera, tabletu czy telefonu. 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments