Na słowa „kredyt” i „pożyczka” większość z nas reaguje bez uśmiechu. Są to bowiem w naszych oczach niechciane zobowiązania, do których nie raz musimy się uciec, aby wyjść z opresji, czy to finansowej, czy po prostu życiowej.
Ale warto zwrócić uwagę na fakt, że historię kredytową warto mieć, a tym bardziej trzeba mieć dobry historię w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej.
Co to jest BIK?
BIK to nic innego, jak instytucja, gdzie przechowywane są informacje bankowe. A raczej informacje dotyczące zaciąganych pożyczek i kredytów bankowych.
Z informacji, które są w BIK nie każda instytucja może korzystać, ale już osoby indywidualne jak najbardziej mogą sprawdzić własną historię kredytową, czy po prostu poprosić o raport z BIK. Jest to szczególne ważne, gdy staramy się o kredyt lub dużą pożyczkę, aby upewnić się, że w oczach pożyczkodawcy wypadniemy jak najbardziej pozytywnie.
Sam raport z BIK ( można go zamówić przez internet, przez niektóre banki, lub po prostu ze strony BIK ) zawiera najważniejsze informacje dotyczące naszej historii pożyczkowej, a także ocenę naszej wiarygodności kredytowej.
Informacje zawarte na nasz temat w Biurze Informacji Kredytowej zawierają dane na temat spłaconych przez nas zobowiązań, jak i tych, które w danym czasie spłacamy.
Żadnych danych, które są w BIK nie można ani wymazać, ani zmienić. Jedynie można sprostować błędne informacje, czy nieprawidłowości, które czasami się pojawiają ( nie zawsze z winy pożyczkobiorcy).
Czas działa na naszą korzyść, jeśli dawno temu mieliśmy nieterminowo spłacane zobowiązanie, gdyż im dalsza pożyczka tym mniej wpływa ona na naszą ocenę kredytową, a w oczach banku liczą się zwykle bieżące zobowiązania.
Czym jest dobra historia kredytowa?
Dobra historia kredytowa to przede wszystkim informacja dla banku, w którym będziemy zaciągać pożyczkę, że jesteśmy w stanie ją spłacić i to terminowo. Dodatkowo pozytywna historia kredytowa podnosi naszą wiarygodność, jeśli w przyszłości będziemy starać się o jakikolwiek kredyt. Najważniejsze jest jednak to, że ów kredyt może być wzięty na bardzo dobrych warunkach, właśnie dzięki dobrej historii kredytowej.
Jak zbudować wiarygodność i zdolność kredytową w BIK, na poczet przyszłych zobowiązań?
Wbrew pozorom należy mieć jakąkolwiek historię kredytową, nawet złą. Bo tak oznacza, że ktoś gdzieś o Tobie słyszał, a brak w ogóle historii w BIK wpływa na to, że bank nie wie czego może się spodziewać, zatem nie rak kończy się to wyższą marżą, która jest narzucana przy spisywaniu umowy.
Ale istnieje kilka zasad, które mają ogólny wpływ na naszą postrzegalność w BIK i przez instytucje, w których w przyszłości będziemy zaciągać, czy kredyty, czy pożyczki.
– trzeba mieć historię w BIK – najlepiej dobrą, brak historii w ogóle czasami może uniemożliwić zaciągnięcie kredytu albo będzie on zaciągnięty na bardzo rygorystycznych warunkach,
– sprawdzaj swoją historię w BIK- warto być na bieżąco z tym, jak jesteśmy postrzegani w BIK, i jaką mamy ocenę kredytową. Dlatego najlepiej od czasu do czasu zamówić raport na ten temat,
– nie przekraczaj limitów kredytowych – w BIK zawarte też są informacje na temat naszych comiesięcznych zobowiązań z tytułu posiadanych kart kredytowych. Jeśli nie spłacasz ich regularnie może to być sygnałem dla banku, że po prostu nie radzisz sobie z własnymi finansami,
– spłacaj raty w terminie – najistotniejsza w zaciąganiu pożyczek i innych zobowiązań jest terminowość. Dlatego zawsze pilnuj, aby terminowo regulować spłaty, wtedy wpadasz pozytywnie i w oczach banku i w ocenie zdolności kredytowej,
– uprzedź bank, jeśli masz problemy – i chodzi tu przede wszystkim o niemożność spłacenie długa. Bank na pewno ma rozwiązania dla chwilowych problemów, ale najpierw należy instytucję o tym poinformować. Jest to lepsze podejście, niż nie spłacanie zobowiązań w ogóle.
– przetwarzanie danych w BIK – zawsze się na to należy zgodzić. Dlaczego? Bo spłacone terminowo zobowiązanie ( bez zgody na przetwarzanie danych) nie będzie widoczne w przyszłości dla banku, gdzie możesz starać się o kolejny kredyt.
Przy budowaniu własnej historii kredytowej najważniejsze jest, aby dotrzymywać terminu spłaty zobowiązań. W końcu działania takie mają nam pomóc w przyszłości uzyskać kredyty bankowe na dogodnych warunkach. Dlatego warto czym prędzej zacząć budować swoją historię w BIK. Najlepiej kupując na raty drobne sprzęty ( nawet jeśli stać Cię, aby kupić je za gotówkę ), czy spłacać regularnie swoją kartę kredytową.
Historia w BIK jest istotna i lepiej ją mieć na poczet przyszłych zobowiązań finansowych, nawet jeśli żyjemy z poczuciem, że nigdy nie zaciągniemy żadnego kredytu – w końcu, tak naprawdę, nie wiemy co może nas spotkać i lepiej dmuchać na zimne i zająć się sprawą od razu.