Czym jest BIK?

podlaskie pozyczka-lokalna

Coraz częściej ludzie biorący kredyty widzą kuszącą informację, typu „kredyt bez BIK”?

Czym jest ów tajemniczy BIK?

W zwykłym języku bankowym to biuro informacji kredytowej. Służy on temu, żeby banki mogły sprawdzać czy potencjalny kredytobiorca jest wiarygodny. To znaczy ile ma zaciągniętych kredytów, czy spłaca je w terminie a jeśli po terminie to, w jakim czasie.

Wszystko to, bowiem ma znaczenie przy ewentualnej pozytywnej decyzji. Jeśli bowiem w BIK jest informacją, że dana osoba ma spore zadłużenie i nie spłaca w terminie rat, wówczas dla kolejnego banku to oznacza, że w tym przypadku również jest taka szansa, iż kolejny kredyt również nie będzie spłacany a najlepszym przypadku będzie spłacany ze sporym opóźnieniem.

Co zatem robić, by nie mieć problemów z BIK?

Przede wszystkim, jeśli bierzemy jakiekolwiek raty, należy je spłacać regularnie, ponieważ dosłownie każda spłata czy brak spłaty będzie informacją dla kolejnego banku i w razie naprawdę konieczności, nie dostaniemy już niczego. To szalenie istotne, ponieważ z tej opcji korzystają wszystkie banki, by dowiedzieć się cokolwiek o przyszłym kredytobiorcy. Warto też wiedzieć, że brak jakiejkolwiek informacji z BIK również jest szkodliwe dla potencjalnego kredytobiorcy. Dzieje się tak dlatego, że jeśli w BIK nie ma absolutnie żadnej wzmianki o jakimkolwiek zadłużeniu danej osoby, to żaden bank tak naprawdę nie wie, z kom ma do czynienia. Informacja kredytowa oznacza, że dana osoba jest skrupulatna lub nie w kwestii spłacania rat.

Co to oznacza?

Bank oprócz zdolności kredytowej, którą uzyskuje poprzez dokumenty dostarczone przez klienta, również musi z jakiegoś źródła się dowiedzieć, czy taka osoba będzie spłacała uzyskany kredyt i czy jest w tym rzetelna. To wszystko jest szalenie ważne, dlatego nie należy unikać wpisu do BIK.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments