Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na nieprawidłowe konto

Prasóweczki

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na nieprawidłowe konto – Wkrótce wpadną w działanie zmienione przepisy ustawy o pomocach płatniczych, które umożliwią odzyskać pieniądze przelane omyłkowo na złe konto. Rzecznik Finansowy radzi jak to sprawić.
Nowelizację ustawy o pomocach płatniczych prezydent podpisał 27 kwietnia. Nowe ustawy zaczną obowiązywać w procesu 3 miesięcy po pracy ustawy w Dzienniku Ustaw.

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na nieprawidłowe konto

 

– Z wniosków do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na złe konto, był źródłem poważnych problemów. W ekstremalnych przypadkach klienci tracili w obecny rodzaj pieniądze, bowiem nie było mechanizmu zmuszającego użytkownika do zwrotu środków. Dzięki tej zmianie w grup przypadków otrzymamy je nawet w czasie paru dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

3 DNI NA POINFORMOWANIE BANKU
W pracy pomyłka we określeniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta innego użytkownikowi (o co szczególnie łatwo przy masowych przelewach wykonywanych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta lub nawet wykonały przelew na konto podane np. w artykułach informacyjnych. Do ostatniej chwili, nie było soczystej i prostej procedury odzyskiwania takich zabiegów. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych odbiorcy, co uniemożliwiało złożenie pozwu w sądzie.

Po kolejach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na złe konto będzie podawał swój bank lub SKOK o tym fakcie. Ten będzie traktował 3 dni na poinformowanie klientowi o błędzie i konwencjach braku zwrotu sposobów w procesu 30 dni.

– Zwrot środków będzie wykonywany na profesjonalny rachunek techniczny, co zapewnia pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, partner w procesu 1 dnia codziennego będzie zajmował je na konto klienta. Jeśli w sprawę zaangażowanych było dwóch dostawców termin wydłuży się do paru dni roboczych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w procesu 30 dni, bank lub RUCH będzie przymuszony do przekazania płatnikowi danych klientowi.

– Da to pewne dochodzenie prawa na trasie sądowej. Podstawę prawną mieć będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy roszczenie płatnika jest wskazane – mówi Bartosz Wyżykowski.

W pracy nazywa to, że odbiorca omyłkowego przelewu, który nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie zmuszony do tego wyrokiem sądu i weźmie dodatkowo wydatki związane z biegiem.

Impulsem do zrobienia proponowanych kolei były przedmioty zgłaszane przez klientów do Rzecznika Finansowego. Zostały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach prac Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został wyznaczony przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w kierunku formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o sprawy obywateli, które były przedmiotem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Porady Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub wezwanych do wymianie w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Cywilnych oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments