Artykuł zawiera informacje na temat leasingu, rodzaju leasingu oraz wad i zalet poszczególnych rodzajów leasingu. Warto przeczytać artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat leasingu związku z tym, iż leasingowanie inwestycji w przedsiębiorstwach jest dobrym wyjściem, które pozwala na dynamicznych rozwój przedsiębiorstwa.
Przedsiębiorcy chcący sfinansować swoje inwestycje czy zakupy mogą sięgnąć po oszczędności firmowe lub skorzystać z finansowania z zewnątrz. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoją działalność na terenie Szczecina mają dostęp do szerokiej oferty leasingowej poprzez to, że w Szczecinie siedziby mają największe oraz najlepsze firmy leasingowe. Przedsiębiorcy mają do wyboru fundusze unijne, kredyty bankowe czy leasing. Ostatnia opcja czyli leasing, którą zajmiemy się w tym artykule z roku na rok staje się coraz bardziej popularna wśród przedsiębiorców.
Dlatego między innymi leasing to dobre wyjście dla wszystkich firm działających na terenie Szczecina. Leasing to nic innego jak umowa cywilnoprawna w, której występują dwie strony: leasingobiorca oraz leasingodawca. Leasingobiorca, czyli osoba korzystająca, a leasingodawca, czyli osoba użyczająca. Skorzystanie z leasingu może przynieść przedsiębiorcy wiele korzyści podatkowych na przykład możliwość rozliczenia VAT-u. Wśród leasingu możemy wyróżnić kilka rodzajów leasingu z których może skorzystać leasingobiorca. Pod względem liczby stron jakie zawierają umowę możemy wyróżnić leasing pośredni oraz leasing bezpośredni.
Leasing pośredni jest realizowany za pomocą pośrednika między leasingobiorcą, a leasingodawcą. Leasing bezpośredni jest realizowany bezpośrednio z producentem przedmiotu leasingu. Wśród leasingu warto wyróżnić leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Gdy skorzystamy z leasingu operacyjnego to z przedmiotu leasingu leasingobiorca może korzystać tylko przez określony czas. Rata w ramach tego rodzaju leasingu może zostać zaliczona w koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej. Jeżeli chodzi o amortyzacje przedmiotu leasingu to leasingobiorca nie jest odpowiedzialny za amortyzacje. Warto też zauważyć, że leasing operacyjny daje przedsiębiorcy możliwość odkupienia przedmiotu leasingu po zakończeniu okresu trwania umowy leasingowej. Przedsiębiorca korzystający z leasingu operacyjnego nie jest zobowiązany do zapłacenia całego podatku VAT z góry przy podpisywaniu umowy, ale musi się przygotować ma opłatę wstępną uiszczaną przy podpisywaniu umowy.
Inaczej jest już w przypadku leasingu finansowego. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na leasing finansowy to odpowiedzialny jest nie tylko za regularne płacenie raty leasingowej, ale też za dokonywanie amortyzacji. Przedsiębiorca może zaliczyć amortyzacje czy część odsetkową raty leasingowej do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku leasingu finansowego przedsiębiorca musi pamiętać, że jest zobowiązany do zapłacenia całego podatku VAT z góry na początku umowy. Zastanówmy się, więc kiedy leasing operacyjny czy finansowy będzie dla nas korzystny. Leasing operacyjny będzie korzystny dla przedsiębiorcy, który:
Będzie finansował przedmiot leasingu, który jest nowy lub o dużej wartości materialnej.
Będzie chciał uniknąć płacenia podatku VAT z góry.
Będzie chciał opłatę wstępną zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Dobrym wyjściem będzie leasing finansowy dla przedsiębiorcy, który:
Będzie chciał podpisać umowę leasingu na krótki okres.
Będzie chciał skorzystać z amortyzacji jednorazowej.
Będzie chciał podatek VAT oraz odsetki naliczyć od całej wartości przedmiotu leasingu.
Jednak tak jak zawsze w życiu wszystko ma swoje też i wady. Tak jest w przypadku leasingu operacyjnego oraz finansowego. Należy pamiętać o tych wadach, aby wybrać odpowiednią formę leasingu. Wady leasingu operacyjnego to:
Okres leasingu musi wynosić min. 40 procent normatywnej stawki amortyzacji.
Przedsiębiorca nie może skorzystać z stawek amortyzacji na zasadzie uprzywilejowanej.
Wady leasingu finansowego to:
Całość podatku VAT jest naliczana wraz z dostawą przedmiotu.
Gdy przedmiotem umowy będą popularne na przykład samochody osobowe to przedsiębiorca ma mniejsze korzyści podatkowe.
Przeanalizowaliśmy poszczególne rodzaje leasingu wraz z zaletami oraz wadami, więc zastanówmy się nad chyba najważniejszą rzeczą, która jest przedmiot leasingu, który może być leasingowany. Przedmiotem leasingu mogą samochody osobowe, samochody ciężarowe, maszyny, sprzęty, pojazdy specjalistyczne, linie produkcyjne, meble czy nieruchomości. Na rynku znajdują się też firmy, które leasingują przedmioty, sprzęty, samochody czy maszyny, które są używane. Przy leasingu oraz firmy leasingowej należy kierować się głównie swoim dobrem. Należy korzystać z profesjonalnego doradztwa, a leasing dla firm w Szczecinie to dostęp do bardzo dobrych firm leasingowych.