Nawet 445 zł wsparcia na zakup podręczników dla młodzieży niepełnosprawn

Nawet 445 Zł Oparcia Na Zakup Podręczników Dla Młodzieży Niepełnosprawnej

Prasóweczki

Nawet 445 Zł Oparcia Na Zakup Podręczników Dla Młodzieży Niepełnosprawnej Rząd finalizuje prace nad programem pomocy uczniom niepełnosprawnym w strukturze dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych. Tym całkowicie program obejmie lata 2020-22, i jego budżet wyniesie 54 mln zł. Projekt uchwały Rady Ministrów w współczesnej propozycji zaopiniuje Komisja Wspólna Rodzaju i Samorządu Terytorialnego na najszybszym posiedzeniu (obiegowym) 30 kwietnia.

Projekt uchwały rządu dotyczy dofinansowania zakupu podręczników dla niemowlęta i młodzieży niepełnosprawnej w pozostałych trzech latach szkolnych.
Z dofinansowania będzie mogła wziąć młodzież z niepełnosprawnościami, przygotowująca się w naukach ponadpodstawowych (zarówno kształcenia ogólne i stałe).
Łączna pula wsparcia wyniesie 54 mln zł, lub po około 18 mln zł rocznie, wypłacanych ze materiałów rezerwy celowej budżetu państwa.

Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym w strukturze dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych w latach 2020-22, który stanowi uchwalić Radę Ministrów, nie jest ostatni. W latach ubiegłych stanowił on już tworzony na bazie przyjmowanej corocznie uchwały.

Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym w strukturze dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych w latach 2020-22, który stanowi uchwalić Radę Ministrów, nie jest ostatni. W latach ubiegłych stanowił on już tworzony na bazie przyjmowanej corocznie uchwały.

Teraz chociaż w kontraktu z obecnym, że wysokość dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych czy ćwiczeniowych nie poprawi się, a prognozy liczby uczniów niepełnosprawnych uprawnionych do przyjęcia uwag są stabilne, Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło opinię o zmiany formuły programu z jednorocznej na trzyletnią – czytamy w uzasadnieniu.

Nie poprawiłyby się nawet kwoty wsparcia, dlatego obradujący Zespół ds. Edukacji Tradycji i Sportu Komisji Wspólnej Rodzaju i Samorządu Terytorialnego nie miał co do niego większych uwag i pozytywnie go zaopiniował.

– Na czasie konsultacji mieliśmy małe badania i wskazówki do zaproponowanych rozwiązań, a po ich nadrobieniu na ostatnim zespole w trybie obiegowym wydaliśmy pozytywną opinię – mówi Anna Grygierek, burmistrz Strumienia, współprzewodnicząca zespołu.

Znaczy to, iż na ułożonym na 30 kwietnia posiedzeniu KWRiST projekt zostanie przyjęty.

Program istotny, jednak bez zmian

Projekt uchwały Rady Ministrów określa wysokość dofinansowania zakupu podręczników również do kształcenia ogólnego, jak i doskonalenia w zawodach, w współczesnym przepisów do kształcenia specjalnego, zbliżonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego ds. wiedze i nauczenia, a oraz materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych dla uczniów niepełnosprawnych, uczęszczających do grup ponadpodstawowych. Ramy czasowe? Lata 2020, 2021 i 2022.

Razem z nim dofinansowanie ma mieć:

– do 225 zł – dla uczniów z niepełnosprawnością trudną w stanie małym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, uczęszczających do nauki specjalnej ćwiczącej do rzeczy;

– do 390 zł – dla uczniów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością trudną w stanie lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w współczesnym z afazją, z autyzmem,
z systemem Aspergera, oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi tego typie, uczęszczających do grup branżowych Również a II stopnia;

– do 445 zł – dla uczniów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością trudną w stanie lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w współczesnym z afazją, z autyzmem, z systemem Aspergera, oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi tego typie, uczęszczających do trzyletniego i czteroletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego i pięcioletniego technikum, a także klas III-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas VI-IX ogólnokształcącej szkoły baletowej, uczniów liceum sztuk plastycznych, klas ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klas dotychczasowego liceum plastycznego robionych w liceum sztuk plastycznych lub klas dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych robionych w liceum sztuk plastycznych.

zobacz również Nawet 445 zł wsparcia na zakup podręczników dla młodzieży niepełnosprawn

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments