Niedługo czeka nas waloryzacja emerytur. Zobacz, ile od 1 marca mogą zyskać emeryci

Poradnik pożyczkobiorcy

Prognozy dotyczące waloryzacji emerytur w 2018 roku – zadowoleni będą emeryci i renciści, ponieważ wzrost świadczenia ma średnio wynosić od 40 do 60 złotych. 9 lutego do informacji zostaną podane ostateczne dane na ten temat.

Niedługo czeka nas waloryzacja emerytur. Zobacz, ile od 1 marca mogą zyskać emeryci

W dniu 1 marca 2018 roku czeka nas waloryzacja rent i emerytur, seniorzy z niecierpliwością oczekiwali pierwszych wieści odnośnie wysokości wzrostu ich świadczeń – obecnie wiemy, na jakim poziomie może kształtować się wzrost wysokości rent oraz emerytur, ponieważ na ten temat wypowiedziała się ostatnio Minister Rodziny Elżbieta Rafalska. Prognozy okazują się całkiem optymistyczne – Rafalska na razie prognozuje wysokość podwyżki, ponieważ tak naprawdę będzie się ona opierała na danych z Głównego Urzędu Statystycznego, które rządowi zostaną oficjalnie przekazane w piątek 9 lutego.

Rafalska spodziewa się dobrych informacji

Jak na razie Minister Rodziny Elżbieta Rafalska prognozuje, że w 2018 roku waloryzacja emerytury może wynosić średnio nawet 60 złotych, natomiast rent około 40 złotych. Osoby z najwyższą emeryturą na tegorocznej waloryzacji mogą zyskać nawet ponad 100 złotych. Rząd planował wzrost na poziomie 2,7 punktu, natomiast prognozy te były ostrożne i prawdopodobnie będzie można mówić o wyższym zakresie wzrostu, nawet do 2,9 punktu. Jak już wspomniano, pewne informacje zostaną podane do publicznej wiadomości 9 lutego – wtedy wszystko się wyjaśni, jednak nawet 40 czy 60 złotych wzrostu to dość dobra wiadomość dla emerytów i rencistów, którzy na niektórych waloryzacjach zyskiwali kilka lub kilkanaście złotych. Ogłoszony zostanie przez GUS także komunikat dotyczący realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za 2017 rok. Tegoroczna waloryzacja rent i emerytur będzie najwyższą od okresu ostatnich 5 lat.

Waloryzacja jest zależna od wskaźnika inflacji

Waloryzacja emerytur i rent jest zależna od danych podawanych przez Główny Urząd Statystyczny, ponieważ uzależniona jest od wskaźnika inflacji, do którego dodaje się 20% wzrostu przeciętnego wynagrodzenia – w 2017 wzrost ten wyniósł 3,4%. Minimalnie najniższa emerytura może wzrosnąć o 29 złotych, przeciętna o 60 złotych, a renta o około 40 kilka złotych. Emeryci i renciści nowe stawki otrzymają dopiero za miesiąc, ponieważ wzrost stawki emerytur oraz rent będzie wchodził w życie wraz z dniem 1 marca 2018 roku. Dla Skarbu Państwa waloryzacja emerytur to koszt około 5,4 mld złotych, natomiast z racji tego że świadczenia wzrosły bardziej niż pierwotnie planowano, będzie to dla rządu kolejny wydatek w wysokości 400 mln złotych. Emerytów i rencistów w 2018 roku jest więcej, ponieważ obniżeniu uległ wiek emerytalny do 65 lat dla mężczyzn i do 60 lat dla kobiet. Szeroko zakrojona polityka społeczna i prorodzinna rządu zobowiązuje, z czego cieszą się już emeryci i renciści, szczególnie te osoby które miały niskie świadczenia.

Podwyżka emerytur i rent ro rekompensata za inflację

Minister Rodziny Elżbieta Rafalska nieco ostudziła optymizm emerytów i rencistów, ponieważ stwierdziła, że waloryzacja jest dla nich rekompensatą za inflację. Jest to po prostu wyrównanie za wzrost cen w Polsce, który niestety, obserwowaliśmy w ostatnim roku w Polsce. Nie są więc to pieniądze, które rząd „gratis” dorzucił do rent i emerytur. Sama mówi – „czyli waloryzuje się świadczenia nie po to, by emeryci dostawali więcej, ale by realna wartość świadczeń nie spadła.”

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tymoteusz
6 lat temu

Mam nadzieję, że to większa waloryzacja. Muszę dać o tym znać mojej mamie. Może uda jej się z waloryzacji skorzystać.