Pętla zadłużenia – jak z niej wyjść?

Poradnik pożyczkobiorcy

Pożyczki dostępne od ręki przez internet potrafią skusić nawet najbardziej opornych – pieniądze w 15 minut, bez wychodzenia z domu, wystarczy kliknąć. To wszystko prawda – firmy udzielające pożyczek stale uatrakcyjniają swoją ofertę, maksymalnie uproszczając procedury. Sprawia to, że nawet starsze osoby, nie mające wprawy w obsłudze komputera i internetu, są w stanie samodzielnie złożyć elektroniczny wniosek o przyznanie pożyczki. To łatwy i szybki zastrzyk dodatkowej gotówki – nie każdy jednak pamięta, że dług trzeba będzie zwrócić w konkretnym, nieprzekraczalnym terminie. Wiele osób, które uległy pokusie chwilówek, wpada w tzw. pętlę zadłużenia. Wyjście z niej nie jest już tak proste.

Pętla zadłużenia polega na stałym zaciąganiu kolejnych chwilówek, by uregulować bieżące zobowiązania. Każda kolejna pożyczka jest droższa, co sprawia, że z niewielkiej kwoty narasta poważne zadłużenie. Jest to powodem ogromnego stresu oraz znaczącego pogorszenia się sytuacji finansowej dłużnika – każda dodatkowa gotówka przeznaczana jest na regulowanie długu. Prowadzi to do frustracji, nerwic i złego stanu zdrowia psychicznego – zdarza się, że nawet do samobójstwa. Znalezienie wyjścia z tak beznadziejnej sytuacji wydaje się niemożliwe – istnieją jednak sposoby poradzenia sobie z nią. Wymaga to ogromnego samozaparcia i konsekwencji w działaniu – jest jednak jak najbardziej wykonalne.

Najważniejsze jest sporządzenie planu i wytrwałość w jego realizowaniu. Należy poczynić oszczędności w każdej strefie życia, w której jest to możliwe a wszelkie nadwyżki w finansach przeznaczać na stopniowe minimalizowanie długu. Podstawową zasadą jest zaprzestanie zaciągania kolejnych pożyczek i zajęcie się spłacaniem bieżących w odpowiedniej kolejności. Należy nawiązać kontakt z każdą z firm, w której chwilówka jest aktywna i próbować znaleźć rozwiązanie – być może uda się rozłożyć zobowiązanie na raty, opóźnić termin spłaty lub uzyskać wakacje kredytowe. Warto rozpatrzyć każdy sposób, dzięki któremu odsetki i dodatkowe koszta nie będą naliczane. Stopniowo należy redukować liczbę pożyczek, rozpoczynając od tych, które generują najwyższe koszta. Planowanie pozwala na znalezienie jak największej ilości rozwiązań i próbowaniu każdego z nich aż do skutku. Wymaga to czasu, konsekwentnego działania i ogromnego pragnienia pozbycia się długu. W wielu przypadkach jest jednak jedyną drogą do sukcesu.

Pętla zadłużenia to problem dotykający coraz więcej osób. Wyjście z niej wymaga bezwzględnego obniżenia poziomu życia, co dla niektórych jest niezwykle trudne. Jednak im szybciej kryzys zostanie zażegnany, tym szybciej dłużnik może ponownie stanąć na nogi – zaistniałą sytuacje wato potraktować jako nowe, wzmacniające charakter doświadczenie

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments