Posadzki betonowe – pierwsza pomoc

Posadzki betonowe – pierwsza pomoc

artykuły OPINIE

Jednym z kluczowych elementów domu posadzka betonowa. Spełnia ona kilka ważnych funkcji, między innymi izolacji – dobrze wykonana posadzka utrzyma odpowiednią temperaturę i nie wpuści do domu wilgoci. Nieprawidłowe wykonanie posadzki betonowej może skutkować bardzo drogą naprawą, warto więc zadbać o to, by wszystko zostało zrobione zgodnie z wytycznymi, dzięki czemu zaoszczędzimy czas, pieniądze i nerwy. Nie ważne, czy planujesz do wylewania posadzki zatrudnić specjalistów, czy też wykonać tę pracę osobiście, musisz znać podstawowe zasady. Dzięki temu fachowcy nie ukryją przed tobą żadnych błędów, a podłogi w Twoim domu będą nienaruszone przez długie lata. A warto pamiętać, że w tego typu pracach wszelkie wady wychodzą na jaw dopiero po latach. Jeśli więc nie będziesz w stanie w odpowiednim momencie zorientować się, że coś jest nie tak, to może kosztować Cię to wiele nerwów, pieniędzy i czasu.

Jak wykonać posadzki betonowe – kluczowe etapy

Odpowiednia izolacja

Izolacja posadzki jest bardzo ważnym elementem podczas wylewania posadzek, ponieważ to ona dba o to, aby posadzki nie traciły ciepła i nie wchłaniały wilgoci. Źle zaizolowana posadzka zagwarantuje przenikanie wilgoci przez beton, a w efekcie wytracanie ciepła z pomieszczeń i pojawienie się grzyba na ścianach. Do izolacji stosujemy folię budowlaną – warto zadbać o jak najlepsze materiały, aby zyskać pewność dobrze wykonanej izolacji.

Posadzki betonowe – pierwsza pomoc

 

Docieplenie posadzki betonowej

Niestety sama izolacja nie zapewni nam ochrony przed utratą ciepła, dlatego kolejnym ważnym etapem wykonywania posadzek, jest ich docieplenie. Posadzki, podobnie jak elewacje, docieplamy styropianem, jednak jest między nimi różnica. Podczas gdy styropian do elewacji jest gruby i ma 15-20 cm, o tyle do posadzek wystarczy styropian o grubości 5 cm. Ważne jest, aby wybrać materiał o odpowiedniej grubości i właściwie go położyć. Styropian układamy naprzemiennie i warstwowo, dzięki czemu minimalizujemy pojawianie się mostków cieplnych, przez które tracimy ciepło w pomieszczeniach, a następnie wszystkie łączenia uzupełniamy za pomocą pianki poliuretanowej.

Posadzki betonowe – pierwsza pomoc

 

Zbrojenie posadzki betonowej

Odpowiednie zbrojenie posadzki betonowe gwarantuje nam, że posadzka będzie trwała, wytrzymała i stabilna. Do zbrojenia posadzki używamy siatki zbrojeniowej o średnicy 4 mm. Bardzo ważne jest, aby posadzka nie była połączona z murem! Jeśli nie wykonamy szczelin dylatacyjnych za pomocą dybli dylatacyjnych, pianki dylatacyjnej lub styropianu, dochodzić będzie do dodatkowych naprężeń podczas „pracy” domu.

Plastyfikatory – środki chemiczne do posadzek

Na rynku dostępne są również specjalistyczne środki chemiczne, które znacząco zwiększają właściwości fizyczne betonu. Jedne plastyfikatory odpowiedzialne są za spowolnienie lub przyspieszenie wiązania betonu, drugie zwiększają jego plastyczność, a jeszcze inne czynią beton mrozoodpornym.

Tradycja czy nowoczesność, czyli jak wykonać posadzkę betonową

Tradycyjny sposób wykonania posadzki to ręczne wymieszanie odpowiednich proporcji składników, a następnie ręczne rozprowadzenie mieszanki betonu po izolacji styropianowej. Brzmi prosto, ale jest to bardzo czaso- i pracochłonne zajęcie, które można znacznie udoskonalić. Istnieją bowiem profesjonalne agregaty do mieszania i podawania betonu. Miksokret (mixokret), bo o nim mowa, zaoszczędzi Twój czas i energię, ponieważ bardzo szybko i skutecznie miesza beton i dostarcza go we wskazane miejsce. Jeśli przeraża Cię opcja kupowania drogiego agregatu, to nie martw się – nie warto kupować maszyny za ponad 100 tysięcy do budowy jednego domu, ale zdecydowanie warto go wypożyczyć. Możliwość wynajęcia profesjonalnego sprzętu zaoszczędzi Twój czas, energię i pozwoli szybciej przejść do kolejnego etapu budowy.

Poziomowanie posadzki betonowej

Po wykonaniu wylewki, czas na poziomowanie posadzki. Jest to bardzo ważny etap prac, bo to od niego zależy gładkość i równość podłogi w Twoim domu. Do poziomowania posadzki betonowej używamy niwelatora oraz łaty aluminiowej (posadzkarskiej). Podczas wyboru sprzętu musisz pamiętać, że praca dłuższą łatą będzie szybsza, a efekty korzystniejsze, jednak operowanie dwumetrową linijką wymaga nie lada wprawy.

Posadzki betonowe – pierwsza pomoc

 

Tradycja kontra profesjonalizm, czyli zacieranie posadzki betonowej

Gdy stajemy na posadzkę, a but zatapia się na około 3 mm, zaczynamy zacieranie posadzki. Podobnie jak w przypadku wylewania posadzki – możemy ten etap wykonać w wersji tradycyjnej, praco- i czasochłonnej, z pomocą pacy posadzkarskiej, lub za pomocą profesjonalnego sprzętu, którym jest zacieraczka elektryczna. Zacieraczki nie trzeba kupować, można ją, podobnie jak miksokret, wypożyczyć, a efekty będą o wiele korzystniejsze i szybsze.

Nie zapomnij o zapatrzeniu się w specjalne buty lub klapki posadzkarskie, ponieważ posadzka jest nadal wilgotna. Można także do zwykłych butów doczepić styropian, pamiętając, żeby nie zniszczyć nawierzchni.

Artykuł powstał z współpracą firmy posadzkarskiej https://sklep.techbau.pl/

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments