Skanowanie 3D - nowoczesne techniki wirtualizacji obiektów

Skanowanie 3D – nowoczesne techniki wirtualizacji obiektów

Pordnik

Skanowanie 3D to najnowsze podejście do przenoszenia modeli rzeczywistych do modeli wirtualnych zapisywanych na dyskach komputera. Nowoczesne skanery 3D mają możliwość rejestracji zarówno geometrii obiektu z bardzo wysoką dokładnością sięgającą nawet 0,01 mm jak i zachowanie tekstury wysokiej rozdzielczości zbliżonej jakością do zdjęć fotograficznych dzięki fotogrametrii.

Dzięki takim parametrom otrzymanych wyników otwierają się nam szerokie możliwości wykorzystania zebranych danych w różnych dziedzinach przemysłu, budownictwa i muzealnictwa. W branży przemysłowej liczy się przede wszystkim precyzja i utrzymanie wysokich standardów. Skanowanie 3D z użyciem skanerów laserowych dostarcza w krótkim czasie, zazwyczaj kilku do kilkunastu minut, pełnej informacji na temat geometrii obiektu. Stworzona w ten sposób chmura punktów, może zostać zmieniona na model powierzchniowy, który może posłużyć już na tym etapie do precyzyjnych pomiarów geometrii obiektu.

Na podstawie modelu mesh w procesie inżynierii odwrotnej jesteśmy w stanie stworzyć parametryczny model CAD, który posłuży na przykład do przemodelowania aktualnej geometrii obiektu i stworzenia nowego designu. Taka modyfikacja procesu technologicznego zmierzającego do stworzenia nowego produktu, jest coraz częściej wykorzystywana w dziedzinie przemysłu. Skanowanie 3D może służyć zarówno do rejestracji obiektów małych rozmiarów jak śruby, nakrętki, monety jak również do zbierania danych z rozległego obszaru terenu przy użyciu skanerów LIDAR, montowanych na pokładach samolotów lub dronów. Powoduje to, że wielkość obiektu, który mamy zeskanować nie stanowi żadnego problemu. Zebrana geometria obiektu może posłużyć w dalszym etapie prac nad prezentacją produktu. Model geometryczny mesh czy CAD pozbawiony warstwy kolorystycznej przemawia jedynie do inżynierów i osób potrafiących docenić aspekty techniczne projektu. Do Klientów przemawia jednak ostateczny efekt, a on nieodłącznie wiąże się z użyciem odpowiedniej kolorystyki. Z pomocą przychodzi skaner 3D rejestrujący teksturę. Kamery aktualnie w skanerach 3D to wysokiej rozdzielczości kamery potrafiące rejestrować teksturę z rozdzielczością nawet 5 Mpx.

Dzięki temu nie potrzebujemy dodatkowej obróbki graficznej, aby uzyskać oszałamiający efekt końcowy, bardzo bliski realizmu. Projektując modele od nowa możemy zmienić zupełnie szatę graficzną naszego produktu. W specjalistycznych oprogramowaniu możemy w dowolny sposób kształtować końcowy efekt wizualny naszego modelu. Tak przygotowany model możemy wyeksportować do zestawu plików i udostępnić w postaci prezentacji 3D naszego produktu na naszej stronie internetowej, zoptymalizowany model zamieścić jako element świata wirtualnego w aplikacji VR, wykorzystać jako model instruktażowy w środowisku rozszerzonej rzeczywistości AR. Coraz częściej istotnej jest to by móc dostarczyć Klientowi jak najwięcej informacji o produkcie w jak najkrótszym czasie. Możliwość pobrania modelu produktu z teksturą za pomocą jednego Kliknięcia powoduje, że Klient otrzymuje od razu wszystkie potrzebne informacje. Zastosowanie skanowania 3D jest bardzo szerokie i ogranicza nas tylko wyobraźnia. Skanery 3D

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments