System bankowy w pigułce: jakie banki odgrywają tu najważniejszą rolę?

malopolskie Warto przeczytać

Każdy bank, bez względu na swój charakter, stanowi bardzo ważną część systemu bankowego danego państwa. Jakie banki możemy zatem spotkać? Jakie zadania mają poszczególne instytucje?

Bank centralny i jego zadania

Bank centralny odgrywa bardzo ważną rolę w gospodarce narodowej. To bank państwowy, który jest zarówno bankiem gospodarki narodowej, bankiem banków oraz bankiem emisyjnym. Zadania, jakie spełniać ma ten bank, są wyjątkowo ważne. To bank centralny odpowiedzialny jest za stabilność narodowej waluty, ma też wpływ na to, w jaki sposób wpływa ona na krajową gospodarkę. Bank taki jest jednocześnie bankiem rezerwowym, z którego korzystają banki komercyjne. W tym przypadku głównym zadaniem banku centralnego jest regulacja płynności całego systemu bankowego oraz kształtowane potencjału kredytowego poszczególnych banków operacyjnych.

Banki operacyjne i ich rola w systemie bankowym
Banki operacyjne, zwane również bankami komercyjnymi, zajmują bardzo ważną rolę w każdym systemie bankowym. To one świadczą klientom szereg usług finansowych, biorąc na swe barki wiele zadań związanych z obrotem gotówkowym i bezgotówkowym. Banki te mają jednocześnie osiągać zyski, a płynność finansowa staje się w ich przypadku kwestią bardzo ważną. Zadania banków komercyjnych to m. in. udzielanie kredytów oraz wspieranie tych klientów, którzy chcą oszczędzać. By taką obsługę klienta pogodzić z osiąganiem zysków dla banków, należy prowadzić odpowiednią politykę finansową i kontrolować płynność finansową poszczególnych instytucji.

Banki specjalne – cenne wsparcie dla narodowej gospodarki
Dla gospodarki każdego państwa są one cennym wsparciem. Banki specjalne mogą prowadzić działalność depozytowo-kredytową lub inwestycyjną. Ich specjalizacja może też dotyczyć konkretnych branż, co wyraża się m. in. poprzez działalność banków przemysłowych lub banków handlu zagranicznego. Rolą tych banków jest zazwyczaj koncentracja środków, które mają pomagać w realizowaniu konkretnych inwestycji. Specjalnymi bankami są też banki hipoteczne, których działalność opiera się przede wszystkim na udzielaniu kredytów zabezpieczonych nieruchomością.

Kasy oszczędnościowe i ich zadania
Choć mają swą specyfikę, mogą zajmować się przeprowadzaniem wszystkich tych operacji, o których mówi prawo bankowe. Kasy takie działają niczym banki uniwersalne, zajmują się zatem udzielaniem kredytów oraz gromadzeniem oszczędności. I w ich przypadku ważne jest osiąganie zysków oraz zachowanie płynności finansowej, zatem działalność takich kas (podobnie jak działalność innych baków) kontrolowana jest przez bank centralny.

System bankowy jest też wspierany przez wiele innych instytucji. W ich gronie znajdują się zarówno holdingi bankowe, jak i spółdzielnie kredytowe. I one mają ogromny wpływ na działalność banków oraz na sytuację finansową kraju, a świadczone przez nie usługi mogą skutecznie wspierać narodową gospodarkę.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Cezary
Cezary
5 lat temu

Jeszcze warto wspomnieć o parabankach, które dzięki pożyczkom chwilowym trzymają się coraz lepiej.