Wady i zalety leasingu

Poradnik pożyczkobiorcy pozyczka-lokalna

Leasing jest bardzo przydatną usługą, zarówno dla nowych firm, jak i dla tych trwających na rynku już jakiś czas. Przed wzięciem takiego zobowiązania, należało by jednak szczegółowo zapoznać się z jego mechanizmem, wadami i zaletami.

Leasing jest swoistego rodzaju pożyczką, z której mogą skorzystać firmy, które w swojej działalności potrzebują korzystać z najróżniejszych maszyn i urządzeń. Mogą być to samochody osobowe lub ciężarowe, komputery czy maszyny linii produkcyjnej. Cały mechanizm leasingu jest bardzo podobny do zwykłego kredytowania z kilkoma dość ważnymi różnicami.

 

Przez cały czas trwania leasingu, przedmiot jest własnością leasingodawcy, a przedsiębiorca płaci raty za możliwość korzystania z maszyny. Stąd też, jest to pożyczka łatwiej dostępna od normalnego kredytu bankowego. Przedmiot leasingu jest sam w sobie zabezpieczeniem, który wraca do właściciela w przypadku nieregulowania należności. Jeśli jednak cały okres leasingu przebiegał bez problemów, korzystający z przedmiotu ma prawo pierwokupu za symboliczną kwotę. Nie jest to jednak wymagane – maszynę można oddać do leasingodawcy, który ponosi pełne koszty sprzedaży lub utylizacji przedmiotu.

 

Jest to szczególnie przydatne dla większych firm, korzystających z dużej ilości sprzętów, które trzeba zutylizować przed zakupem nowych urządzeń.
Choć rata leasingu jest nieco wyższa od raty kredytowej, to niewiele osób wie, że to pierwsze można w całości wliczyć w koszty prowadzenia działalności. Podobnie jest ze wszystkimi materiałami eksploatacyjnymi i kosztami napraw. W przypadku kredytu, do kosztów można zaliczyć jedynie odsetki. Za jedną z głównych wad tego rozwiązania można przyjąć kwestię własności przedmiotu. W pewnych sytuacjach jednak, zamienia się to w zaletę.

 

W przypadku złej kondycji firmy i ewentualnych działań komorniczych, sprzęt leasingowany nie podlega dzięki temu zajęciu. Można bez problemów z niego korzystać (o ile płaci się raty) w oczekiwaniu na polepszenie sytuacji. W przypadku rezygnacji z leasingu, leasingodawca ma obowiązek przyjąć sprzęt bez względu na stopień eksploatacji.
Jak widać, leasing jest dobrym wyjściem dla firm, które intensywnie korzystają z urządzeń, często je wymieniają oraz nie potrzebują, by weszły w posiadanie firmy. Jest to też rozwiązanie dla młodych przedsiębiorców, którzy nie mają szans na zaciągnięcie normalnego kredytu bankowego. Decyzja odnośnie zaciągnięcia leasingu musi być jednak podejmowana w oparciu o indywidualną sytuację każdej firmy.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments