Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku wydał swoich 10 szokujących prognoz na najdroższy rok. Tym zupełnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupie Europejskiej, Donald Trump przegra razem z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bronienie się… wygranym w sprawie zielonej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to doświadczenia, jakie mogłyby wstrząsnąć światem
Bank co roku chroni przed chwila prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie był pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją już są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak wskazują autorzy raportu, jest to „etap mało prawdopodobnych, ale często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są więc jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wykonania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o najważniejszym zysku – szokujące dla świata – toż też nieco spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem kluczowym będzie podstawowa zmiana status quo. Rok tenże zapewne być niczym wielkie wahadło, wychylające się w obrotu przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki finansowej i finansowej, a i – co równie istotne – ochrony środowiska. W kontekście szeroko rozumianej polityki znaczyłoby to szybką porażkę populizmu, zastąpionego dążeniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do tworzenia polityki potrafiło więc nazywać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, oraz że nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich ziemię w dziale wydatków powiązanych z bazą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym wygranym w sprawie zielonej oraz czarnej energii
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stopniach Zjednoczonych w kontakcie z brakiem zwrotu z lokaty w ostatnim rynku, skorzystają z nadziei i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w bliskich krajach. Zbiegnie się obecne w terminie z inną rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie to zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich prac i planowanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na wyższe ceny spowodują, że cena ropy Brent powróci do poziomu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji zaprezentuje się to mówiącym zwycięstwem nie wyłącznie dla Rosnieftu, lecz również dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. opierał się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Również w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na efekt zbyt wielkiego szumu medialnego i złych zwrotów z lokaty. Ale w wartość kolejnych zaangażowań w dziale polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na pojazdach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po ważne jako najszerszy na świecie dostawca wykorzystywanego w pojazdach palladu, natomiast w 2019 r. odnotowującego jedne z najprawdziwszych produktów na placach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek i wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy wzrost wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja wykorzysta na odejściu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na zbytu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, oraz najwięksi niemieccy producenci samochodów rozpoczną w szerocy rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na warunek eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w produktu zwiększonego popytu oraz większych stawek oraz również jak w sukcesie Rosnieftu ceny jego części wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) bardzo w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od momentu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie lecz w Stopniach Zjednoczonych, jednak a na wszystkim świecie wpisano na targ biliony USD w strukturze kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i coraz większych wpływów, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z opinii na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w dolnych rejonach skali, a ubytki w Stopniach Związanych są ładne i ciągle rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w rodzaj przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w perspektyw na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś innego: płace a ceny zaczną szybko być w wartość, jak pomysły będą przychodzić do gospodarki, jak na ironię z początku niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w skutku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmianie koszt kapitału, eliminując z sektora spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą walczyć o finansowanie. W ujęciu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie wyłącznie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot polityki i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeśli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na poziomy (tiering), który przydałby się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki jeszcze będą zmagać się z wielkim kryzysem. Będą wymagały się zmierzyć z dużym otoczeniem ekonomicznym i fizycznym, prezentującym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co więcej dużo obniży stopę zwrotu z kapitału innego banków – oraz konkurencją ze perspektywy przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy zakup natomiast na wstępie stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej mówiąca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy okres może znacząco zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do rozpoczęcia tworzeń oraz zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę gospodarczą i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w bliskim czasie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do zera, oraz do celu roku nawet nieco ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do wartość w czerwcu 2014 r., kiedy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z tradycyjnej recesji kredytowej. Z obecnego momentu na rynek ten oddziaływały negatywnie dwie wielkie roli. Ważną z nich był wzrost produkcji gazu z łupków w Stopniach Zjednoczonych i silne wzrosty w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy miała miejsce istna amerykańska rewolucja w obrębie produkcji ropy z łupków, w rezultacie której Stany Zjednoczone stały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą siłą był żyjący kapitał delikatny i gminny będący za grą ze kolejami klimatycznymi, powodujący przełomowy wzrost popytu na siłę odnawialną. W efekcie niższych cen oraz zapobiegania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z branży paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie wybranie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie zaprezentuje się wygrany – a będzie to równocześnie sygnał alarmowy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo złą reklamą była reklama rządu Republiki Południowej Afryki pod kraj tego roku, że w kontakcie z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z punktami spółki energetycznej ESKOM i zachowania dostaw trendu w wszelkim świecie przyszłoroczny budżet wzrośnie do najwyższego okresu od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co liczy zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w toku ostatnich paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w obecnym stanie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM zapewne być tą kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni wydać chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie jest w mieszkanie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą plus również zagraniczne gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą wysoce zróżnicowane od lat. RPA prowadzi w obrotu bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we każdych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i wykona wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w wartość wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. podejmie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny trafią do porozumienia w kwestii co kilka tymczasowego zawieszenia broni w kontekście taryf celnych, polityki pieniężnej i kupna produktów rolnych.

Ale obecnie na wstępie 2020 r. gospodarka amerykańska zacznie się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a równocześnie nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na badania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, natomiast jego administracja w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać kontrolę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej myśli amerykański podatek dochodowy od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać pracy w Stopniach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „jasnego i wolnego handlu”.

Cel ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od wartości dodanej w wysokości 25 proc. na pełne przychody brutto na zbytu amerykańskim produkowane z pracy zagranicznej. Uczyni to znaczne protesty ze perspektywy partnerów handlowych, ponieważ będą toż w zasadzie stare taryfy w współczesnym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przenieść swoją produkcję do Poziomów Zjednoczonych w punktu uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i życiowa zmiana stanowiska w wartość działań na pracę lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, doprowadzając do wdrożenia istotnego wpływu finansowego i mocnego umocnienia SEK. Jak powszechnie stanowiło wtedy stanowisko w sukcesie szwedzkiej polityki, też jak na wstępie lat 90., kiedy to Szwedzi posunęli się za dobrze w nowoczesnym opodatkowaniu, doprowadzając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji trafiła do celu, w jakim społeczeństwo stało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje długą plus ciągle rosnącą grupę obywateli, którzy kwestionują tę politykę, tym jedynym wybierając ich z ogólnej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej roli, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy a ich myśli były efektywne: otwartość i równość dla ludziach oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Ale każde zbyt daleko posunięte życie może przytłaczać, oraz wszystkie modele pragną istnieć modyfikowalne w sukcesie zmiany okoliczności, żeby mogły bardzo funkcjonować. Pozostałe kraje skandynawskie będą prawić o „warunkach trwających w Szwecji” jako o zagrożeniu, natomiast nie jako o modelu najlepszych prac. Szwecja znajdzie się w recesji, oraz ze względu na własny status małej, otwartej gospodarki, będzie bardzo podatna na wszystkie spowolnienie. To doświadczenie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy i finansowego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Stopniach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom kontrolę nad Białym Budynkiem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych firm z sektora opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, też jak elektorat. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest zużyty i biały, czyli przylega do szkoły demograficznej, która przechodzi w liczbach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a zatem role w wieku 20-40 lat, jakie są dużo dużo elastyczne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stopniach Zjednoczonych, w coraz popularniejszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a i obawami przed zmianami klimatycznymi, w kontekście których prezydent Trump pełni funkcję piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi dają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z cieplejszych przedmieść, kiedy i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą kontrolę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do takiego etapu przejmą kontrolę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w sytuacji cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wychodzą z UE
Węgry od czasu podejścia do UE w 2004 r. odnosiły wielkie sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo płaci się być w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, otwierając się na pokrywane przez Węgry – natomiast w postaci premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i rodzin idących na sprawa praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że świat ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc swoją sztukę przed masową imigracją.

To niezwykłe do mieszkania status quo, a obie ściany będą miały trudności z wejściem do porozumienia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie dokładnie procedowana w zespole UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co liczy istotną zmianę retoryki, która zbiega się w terminie z transferami z UE, ale zaniknie w toku najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) wyda na wartości, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą więcej rozważać nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i wykona spadek wartości dolara o 30 proc. w układzie do złota. Aby stawić czoła nasilającej się rywalizacji handlowej i słabościom związanym z będącymi zagrożeniami ze perspektywy Miej Zjednoczonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i kontroli nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych utworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co spowoduje z ADR największą część finansową na świecie. Projektem tego postępowania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w historii prowadzenia całego handlu w ostatnim świecie zdecydowanie w ADR, przy czym najważniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką zgodę ze względu na żyjące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja znacznej ilości światowego handlu i odizolowanie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Połączone będą odnotowywać coraz mniejszy napływ środków na budowanie swojego podwójnego deficytu. W toku zaledwie paru miesięcy USD wyda na wartości 20 proc. w układzie do ADR i 30 proc. w układzie do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments