Zachodniopomorskie

pozyczka-lokalna zachodniopomorskie

Geograficzne położenie

To jedno z 16. województw Polski. Jest zlokalizowane w północno-zachodniej części naszego kraju. Ma bezpośredni kontakt z Morzem Bałtyckim. Województwo to sąsiaduje…

Trochę liczb…

Zajmuje obszar niemal 23 tys. km², przy ludności wynoszącej ok. 1, 8 mln mieszkańców. Miastem wojewódzkim jest Szczecin. Można uznać, że województwo zachodniopomorskie powstało w 1999 roku, kiedy to miała miejsce reforma administracji publicznej. Nazwa województwa nawiązuje do krainy geograficznej, jakim jest Pomorze Zachodnie.

Skład województwa

W skład województwa zachodniopomorskiego wchodzi 65 miast, 18 powiatów, a także 3 miasta na prawach powiatu. Największymi miastami należącymi do województwa zachodniopomorskiego są: Szczecin (ok. 407 tys. mieszkańców), Koszalin (ok. 108 tys. mieszkańców) i Świnoujście (ok. 41 tys. mieszkańców). Najbardziej znaną miejscowością nadmorską jest Kołobrzeg (ok. 46 tys. mieszkańców)  i Międzyzdroje (ok. 5,4 tys. mieszkańców).

Rolnictwo

Rolnictwo w województwie zachodniopomorskim według danych z 2009 roku zajmowało łącznie ponad 925 tys. ha ( chodzi nie tylko o grunty orne -ok. 77% wszystkich gruntów; sady, łąki, pastwiska). Rolniczo najbardziej popularnym zasiewem jest pszenica. Z danych statystycznych wynika, że w 2008 na terenie całego województwa zachodniopomorskiego było ok. 60 tys. gospodarstw typowo rolnych.  Z tej imponującej liczby ponad 99% było indywidualnymi gospodarstwami rolnymi. Ok. 12 % tych gospodarstw posiada od 5 do 10 ha ziemi.

Najważniejsze zabytki

  • w całym województwie zachodniopomorskim można na każdym niemal kroku znaleźć zachowane mury obronne z wieżami, basztami,itp., których powstanie datuje się na wieki średnie (średniowiecze). Najlepiej zachowane zespoły murów z basztami, fosami, czy wieżami można zobaczyć, między innymi, w Drawsku Pomorskim, Koszalinie, czy Stargardzie.
  •  wśród wspomnianych wyżej kompleksów z czasów średniowiecza do naszych czasów przetrwały, mimo upływu czasu, przykłady europejskiej klasy, między innymi, Brama Świecka i Barnowska, które znajdują się w Chojnie. W Goleniowie tymczasem obejrzeć można Bramę Wolińską, a przejeżdżając przez Stargard nie można nie zobaczyć Bramy Wałowe, Młyńskiej i Pyrzyckiej
  • odwiedzając województwo zachodniopomorskie nie można nie zatrzymać się choć chwilę przy zamkach, w które to województwo obfituje. Należy pamiętać, że zarówno zamki, jak i dworki, a także rezydencje, które przetrwały do naszych czasów to widoczne znaki władzy książąt, a także biskupów. Do najpiękniejszych należą: zamek w Białogardzie, Świdwinie, Swobnicy i Pęzinie. Na swojej trasie warto też zaznaczyć Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie.
  • najlepiej zachowane i najciekawsze rezydencje tymczasem można zobaczyć w Niepłocku i Świerzynie

 

pożyczka Przemysł, pożyczka Kołobrzeg, pożyczka Koszalin, pożyczka Krlino, pożyczka Białogard,

 

Warunki rozwoju przedsiębiorczości

Przedsiębiorczość w liczbach

liczba sklepów, banków, przedsiębiorców, agentów finansowych,

-najbliższy bankomat w Twojej okolicy (wyszukiwarka bankomatów, wyszukiwarka agentów finansowych w Twojej okolicy)

 


porównywarka cene.pl

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ewa szczecinSzymonDamianJanosik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Janosik
Gość
Janosik

mieszkam w zachodniopomorskim w szczecinie pozdrawiam wszystkich

Damian
Gość
Damian

Czy sprawa kredytu jest nadal aktualna? Czy miałby Pan jakiegoś poręczyciela? Gdyby był poręczyciel to coś można by załatwić.

Szymon
Gość
Szymon

Dobrą ofertę dla firm mają. Ich umowa jest jasna, zrozumiała, oferta dla przedsiębiorców dostosowywana jest indywidualnie do klienta, dlatego polecam osobisty kontakt z konsultantem.

Ewa szczecin
Gość
Ewa szczecin

chciałam do nich przenieść swój kredyt , u nich byłam osobiście także mogę coś na ten temat powiedzieć ten kredyt to kicha tylko naiwni się złapią ,mam ich wzór umowy w domu to mogę z tobą podyskutować a jak mi nie wierzysz to obejrzyj archiwalne programy z tego tygodnia w // TVN NBC // jest rozmowa na temat prowizji i dobrych i złych praktykach banków. Dodatkowe konto + opłaty od konta pani tak mną kręciła ja dziad workiem jak zaczęłam się dopytywać w sprawie przymusowego konta + opłat za niego a to wiąże się z tym jak zmienisz prace czy… Czytaj więcej »