Zachodniopomorskie

pozyczka-lokalna zachodniopomorskie

Geograficzne położenie

To jedno z 16. województw Polski. Jest zlokalizowane w północno-zachodniej części naszego kraju. Ma bezpośredni kontakt z Morzem Bałtyckim. Województwo to sąsiaduje…

Trochę liczb…

Zajmuje obszar niemal 23 tys. km², przy ludności wynoszącej ok. 1, 8 mln mieszkańców. Miastem wojewódzkim jest Szczecin. Można uznać, że województwo zachodniopomorskie powstało w 1999 roku, kiedy to miała miejsce reforma administracji publicznej. Nazwa województwa nawiązuje do krainy geograficznej, jakim jest Pomorze Zachodnie.

Skład województwa

W skład województwa zachodniopomorskiego wchodzi 65 miast, 18 powiatów, a także 3 miasta na prawach powiatu. Największymi miastami należącymi do województwa zachodniopomorskiego są: Szczecin (ok. 407 tys. mieszkańców), Koszalin (ok. 108 tys. mieszkańców) i Świnoujście (ok. 41 tys. mieszkańców). Najbardziej znaną miejscowością nadmorską jest Kołobrzeg (ok. 46 tys. mieszkańców)  i Międzyzdroje (ok. 5,4 tys. mieszkańców).

Rolnictwo

Rolnictwo w województwie zachodniopomorskim według danych z 2009 roku zajmowało łącznie ponad 925 tys. ha ( chodzi nie tylko o grunty orne -ok. 77% wszystkich gruntów; sady, łąki, pastwiska). Rolniczo najbardziej popularnym zasiewem jest pszenica. Z danych statystycznych wynika, że w 2008 na terenie całego województwa zachodniopomorskiego było ok. 60 tys. gospodarstw typowo rolnych.  Z tej imponującej liczby ponad 99% było indywidualnymi gospodarstwami rolnymi. Ok. 12 % tych gospodarstw posiada od 5 do 10 ha ziemi.

Najważniejsze zabytki

  • w całym województwie zachodniopomorskim można na każdym niemal kroku znaleźć zachowane mury obronne z wieżami, basztami,itp., których powstanie datuje się na wieki średnie (średniowiecze). Najlepiej zachowane zespoły murów z basztami, fosami, czy wieżami można zobaczyć, między innymi, w Drawsku Pomorskim, Koszalinie, czy Stargardzie.
  •  wśród wspomnianych wyżej kompleksów z czasów średniowiecza do naszych czasów przetrwały, mimo upływu czasu, przykłady europejskiej klasy, między innymi, Brama Świecka i Barnowska, które znajdują się w Chojnie. W Goleniowie tymczasem obejrzeć można Bramę Wolińską, a przejeżdżając przez Stargard nie można nie zobaczyć Bramy Wałowe, Młyńskiej i Pyrzyckiej
  • odwiedzając województwo zachodniopomorskie nie można nie zatrzymać się choć chwilę przy zamkach, w które to województwo obfituje. Należy pamiętać, że zarówno zamki, jak i dworki, a także rezydencje, które przetrwały do naszych czasów to widoczne znaki władzy książąt, a także biskupów. Do najpiękniejszych należą: zamek w Białogardzie, Świdwinie, Swobnicy i Pęzinie. Na swojej trasie warto też zaznaczyć Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie.
  • najlepiej zachowane i najciekawsze rezydencje tymczasem można zobaczyć w Niepłocku i Świerzynie

 

pożyczka Przemysł, pożyczka Kołobrzeg, pożyczka Koszalin, pożyczka Krlino, pożyczka Białogard,

 

Warunki rozwoju przedsiębiorczości

Przedsiębiorczość w liczbach

liczba sklepów, banków, przedsiębiorców, agentów finansowych,

-najbliższy bankomat w Twojej okolicy (wyszukiwarka bankomatów, wyszukiwarka agentów finansowych w Twojej okolicy)

 


porównywarka cene.pl

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janosik
Janosik
5 lat temu

mieszkam w zachodniopomorskim w szczecinie pozdrawiam wszystkich

Damian
Damian
5 lat temu

Czy sprawa kredytu jest nadal aktualna? Czy miałby Pan jakiegoś poręczyciela? Gdyby był poręczyciel to coś można by załatwić.

Szymon
Szymon
5 lat temu

Dobrą ofertę dla firm mają. Ich umowa jest jasna, zrozumiała, oferta dla przedsiębiorców dostosowywana jest indywidualnie do klienta, dlatego polecam osobisty kontakt z konsultantem.

Ewa szczecin
Ewa szczecin
5 lat temu

chciałam do nich przenieść swój kredyt , u nich byłam osobiście także mogę coś na ten temat powiedzieć ten kredyt to kicha tylko naiwni się złapią ,mam ich wzór umowy w domu to mogę z tobą podyskutować a jak mi nie wierzysz to obejrzyj archiwalne programy z tego tygodnia w // TVN NBC // jest rozmowa na temat prowizji i dobrych i złych praktykach banków. Dodatkowe konto + opłaty od konta pani tak mną kręciła ja dziad workiem jak zaczęłam się dopytywać w sprawie przymusowego konta + opłat za niego a to wiąże się z tym jak zmienisz prace czy… Czytaj więcej »